Так! Ми можемо ліквідувати туберкульоз!» – наголошує медична спільнота у Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

21-03-2024

 

24 березня – День боротьби з туберкульозом. Цей діагноз щороку встановлюють щонайменше 20 тисячам українців. До початку повномасштабної війни кожен регіон України мав інноваційні методи діагностики, короткі й ефективні режими лікування. Люди з закритою формою туберкульозу могли лікуватися амбулаторно і продовжувати наповнене життя без ізоляції і стигматизації. Зараз же, через обстріли, бомбардування та атаки, українські пацієнти в деяких містах залишаються без доступу до обстежень і терапії, водночас окупаційні війська нищать медичну інфраструктуру.

За рівнем захворюваності Чернігівщина займає 16 місце серед інших областей України. Протягом 2023 року на туберкульоз захворіли 432 мешканці нашої області, 70% з яких є бактеріовиділювачами. Серед дитячого населення віком 0-17 років зареєстровано 15 випадків туберкульозу (у 2022 році захворіло 25 дітей). Захворюваність на туберкульоз сільських жителів за минулий рік на 56% перевищує рівень захворюваності містян.

Попри військову агресію рф медичні працівники роблять усе необхідне, щоб кожен пацієнт отримував лікування постійно і міг одужати. 

Наприклад, в Україні активований принцип екстериторіальності – пацієнти з туберкульозом можуть отримати лікування в будь-якому куточку країни, в який вони евакуювалися з небезпечних регіонів, а якщо будь-хто підозрює в себе симптоми туберкульозу – може отримати консультацію в найближчому протитуберкульозному закладі.

Спеціалізована медична допомога людям, які хворіють на туберкульоз, у Чернігівській області надається фахівцями відокремленого структурного підрозділу «Центр фтизіатрії» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР, у структуру якого входить фтизіатричне відділення з ліжками інтенсивної терапії на 40 ліжок та амбулаторно-поліклінічне відділення/

Для успішного лікування і одужання від даного захворювання вкрай важливо діагностувати туберкульоз якомога раніше.

Найтиповіші прояви туберкульозу такі: 

 • кашель або покашлювання впродовж двох тижнів і більше;
 • підвищена температура тіла – від 37,2 °С;
 • різка втрата ваги;
 • зниження працездатності і загальна втомлюваність;
 • нічна пітливість;
 • виражена задишка;
 • при важких формах – кровохаркання.

У разі, якщо ви маєте подібні ознаки захворювання, зверніться до лікаря-фтизіатра. Направлення для цього не потрібне. 

Варто наголосити, що у дітей імунна система лише формується, тому ще не готова опиратися багатьом інфекційним хворобам. Через це вони є дуже вразливими до зараження туберкульозною паличкою або ж мікобактерією. Немовлята та малюки до двох років мають підвищений ризик розвитку туберкульозного менінгіту і розсіяних (дисемінованих) форм туберкульозу, з якими пов’язаний високий рівень смертності. Захистити малюка від захворювання може вакцина БЦЖ, яку діти отримують в обов’язковому порядку на 3-5 добу життя.

Результати досліджень показали, що діти, яким не робили щеплень, захворюють на туберкульоз у 15 разів частіше, ніж ті, кого своєчасно вакцинували.

Під час війни ризик інфікуватися мікобактерією зростає через стрес, погіршення умов життя та харчування, вимушене перебування у місцях скупчення людей у сховищах та під час евакуації, обмежений доступ до медичної допомоги тощо.

Для успішної боротьби з туберкульозом Україна першою в європейському регіоні оновила національні стандарти з надання медичної допомоги при туберкульозі відповідно до найновіших рекомендацій ВООЗ.

В рамках оновлення в Україні впроваджено інноваційні режими лікування BPaLM/BPaL у межах рутинного використання. Завдяки режиму BPaL тривалість лікування пацієнтів з лікарсько-стійкою формою туберкульозу скорочується майже втричі: 6–9 місяців проти 18–24 місяців Пацієнтам більше не потрібно протягом багатьох місяців отримувати болісні ін’єкції. Окрім того, цей режим надає набагато більше шансів на одужання (до 90% за даними результатів клінічних досліджень).

Тенденція в лікуванні дитячого туберкульозу в області є сімейно-орієнтованою. Дітей госпіталізують тільки у тяжких випадках. Аби форма терапії була для дитини прийнятною, менш травматичною та комфортною, на сьогодні існують дитячі комбіновані форми лікування, тому дитина добре почувається і може жити повноцінним життям.

Закликаємо вас не боятися діагнозу «туберкульоз» і за першої нагоди звертатися по допомогу. Ця хвороба виліковна і Україна має всі можливості (навіть в такі нелегкі часи), щоб допомогти пацієнтам одужати!

                                                                           10 фактів про туберкульоз

 

 1. Близько чверті населення світу інфіковано бактеріями – збудниками туберкульозу. І лише у невеликої частини інфікованих розвивається захворювання на туберкульоз. Особи з ослабленим імунітетом схильні до значно більшого ризику захворювання на туберкульоз. Туберкульоз поширений у всіх країнах та серед представників усіх вікових груп. При цьому, туберкульоз є виліковним захворюванням, що піддається профілактиці.
 2. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я туберкульоз є другою провідною причиною смертності від інфекційних хвороб у всьому світі після COVID-19 (і перед ВІЛ та СНІДом).
 3. Дві третини всіх випадків захворювань припадають на вісім країн: Бангладеш, Китай, Демократична Республіка Конго, Індія, Індонезія, Нігерія, Пакистан та Філіппіни.
 4. Дитячий та підлітковий туберкульоз часто залишається непоміченим медичними працівниками, і його діагностика та лікування можуть бути ускладнені.
 5. Туберкульоз – головна причина смерті серед людей із ВІЛ.
 6. Туберкульоз із множинною лікарською стійкістю залишається кризовою ситуацією в галузі охорони здоров’я та санітарно-епідеміологічною загрозою. За даними ВООЗ у 2022 р. лікування отримували лише близько 2 із 5 осіб із лікарсько-стійким туберкульозом. У деяких випадках при неналежному лікуванні може розвинутися ще серйозніша форма туберкульозу з множинною лікарською стійкістю. Туберкульоз із широкою лікарською стійкістю – це форма туберкульозу, чутлива до ще меншого числа наявних лікарських препаратів.
 7. За оцінками ВООЗ, за період з 2000 р. глобальні зусилля боротьби з туберкульозом дозволили врятувати життя понад 75 млн осіб, проте зберігаються серйозні прогалини у діагностиці та лікуванні. У 2021 р. показник успішності лікування хворих на туберкульоз препаратами першої лінії становив 88%.
 8. У період з 2020 по 2022 р. захворюваність на туберкульоз у світі зросла на 3,9%, тоді як протягом більшої частини останніх двох десятиліть вона знижувалася в середньому на 2% на рік. Але навіть таке зниження було недостатнім порівняно з поставленими у Стратегії ВООЗ щодо ліквідації туберкульозу проміжними цілями на період до 2020 р. (щорічне зниження захворюваності на 4-5%, яке у період до 2025 р. мало прискоритися до 10% на рік, а в період із 2025 по 2035 р. – у середньому до 17% на рік).
 9. За оцінками експертів ВООЗ, з 10,6 млн осіб, які захворіли на туберкульоз у 2022 р., було виявлено та встановлено діагноз лише 7,5 млн осіб; таким чином, 3,1 млн. випадків туберкульозу залишилися невиявленими.