31 травня щорічно відзначається Всесвітній день без тютюну

28-05-2024

Інформуємо, що 31 травня щорічно відзначається Всесвітній день без тютюну, головною темою якого у 2024 році стане захист молоді від маніпуляцій з боку тютюнової промисловості.

За повідомленням Всесвітньої організації охорони здоров’я тютюнова промисловість вибрала своєю метою молодь для отримання довічного прибутку, викликаючи нову хвилю залежності. Показники вживання електронних сигарет серед дітей у всіх регіонах є вищими, ніж серед дорослих. Згідно з оцінками, 37 мільйонів молодих людей у віці 13-15 років у всьому світі вживають тютюн.

Цьогоріч кампанія ВООЗ у соціальних мережах проводиться згідно з принципом «силами молоді та в інтересах молоді»: у ході кампанії представники молоді виступатимуть з викриттям маніпулятивної та брехливої тактики тютюнової промисловості та говоритимуть про реальний руйнівний вплив тютюнової продукції на здоров’я та навколишнє середовище.

Щоб привернути увагу спільноти до цієї проблеми ВООЗ ініціює проведення ходи, метою якої є спонукання молоді багатьох міст по всьому світу очолити боротьбу з тютюновою промисловістю та викрити її брехливі та маніпулятивні прийоми. Більш детальну інформацію щодо організації такого заходу можна знайти за посиланням https://www.who.int/ru/campaigns/world-no-tobacco-day/2024/event-toolkit

Тютюн – основна причина смертей, хвороб та зубожіння

 

Тютюнова епідемія є однією з найбільш серйозних загроз для здоров’я населення, яке коли-небудь виникало у світі; щорічно від неї гине понад 8 мільйонів людей. З цих випадків смерті понад 7 мільйонів обумовлені безпосередньо споживанням тютюну, і близько 1,3 мільйона – впливом вторинного тютюнового диму.

Тютюн завдає шкоди здоров’ю у будь-якому вигляді, і безпечної дози тютюну не існує. Найбільш поширеною формою вживання тютюну у світі є куріння цигарок. До інших видів тютюнових виробів відносяться кальянний тютюн, сигари, сигарили, тютюн, що само нагрівається, самокрутковий тютюн, трубочний тютюн, біді і кретек, а також вироби з бездимного тютюну.

Вживання тютюну лягає важким тягарем на плечі населення та економіку країни. Куріння викликає підвищений ризик серцево-судинних та респіраторних захворювань, понад 20 типів або підтипів раку, діабету тощо.

У кожного п’ятого курця протягом життя розвивається хронічна обструктивна хвороба легень, а ймовірність захворіти на рак легень у вживаючих тютюн у 22 рази вище, ніж у тих, хто не палить. Також тютюновий дим ушкоджує артерії серця, викликає утворення бляшок і тромбів, тим самим обмежуючи кровотік і зрештою призводячи до серцевих нападів та інсультів.

Куріння тютюну та вживання бездимних тютюнових виробів викликають рак порожнини рота, губ, горла (глотки та гортані) та стравоходу. Деякі дослідження також продемонстрували зв’язок між курінням тютюну та підвищеним ризиком раку грудей, особливо серед тих, хто палить багато та жінок, які починають курити до настання першої вагітності.

Вживання тютюнових виробів може викликати захворювання очей (макулодистрофія, катаракта, глаукома), які за відсутності лікування призводять до незворотної втрати зору. Також куріння є фактором ризику розвитку деменції, групи розладів, що виявляються зниженням розумових здібностей та порушенням функцій мозку.

У курців з більшою ймовірністю можуть виникнути порушення з боку шлунково-кишкового тракту, такі як виразка шлунку, запальні захворювання кишечника, що супроводжуються спазмами в животі, стійкою діареєю, лихоманкою та ректальною кровотечею, а також рак шлунково-кишкового тракту.

Тютюнопаління в закритих приміщеннях є основним джерелом забруднення повітря, оскільки в процесі куріння у повітря виділяються токсичні речовини, збільшуючи ризик впливу на некурців.

Електронні системи доставки нікотину відомі як «електронні сигарети» не містять тютюну, але є шкідливими для здоров’я та небезпечними виробами. Вони підвищують ризик серцево-судинних та легеневих захворювань. Крім того, вони становлять велику небезпеку для вагітних через можливий негативний вплив на розвиток плода. Користувачі цих виробів піддаються впливу токсичних хімічних речовин, багато з яких викликають рак, і на даний момент доказів того, що ці вироби є менш шкідливими, ніж звичайні сигарети, немає.

Особливо небезпечні електронні сигарети для дітей та підлітків. Нікотин викликає дуже сильну залежність, причому особливо вразливою до нікотину є центральна нервова система, що не до кінця розвинулась, процес формування якої триває приблизно до 25-річного віку.

Відмова від куріння може стати непростим завданням, особливо у зв’язку з додатковим соціальним та економічним стресом, який виник в наслідок пандемії та військової агресії рф, але є багато причин, щоб це зробити.

Переваги відмови від тютюну відчуваються майже відразу. Через 20 хвилин після того, як тютюн перестає впливати на організм людини – пульс починає нормалізуватися. Через 8 годин відновлюється рівень кисню в крові, а шкідливий рівень чадного газу зменшується вдвічі. Через 48 годин залишки чадного газу виводяться з організму, легені очищаються від слизу та покращуються смак і нюх. Через 72 години минає спазм бронхів, дихати стає легше і людина стає більш енергійною. Через 2–12 тижнів поліпшується кровообіг, серце набагато краще прокачує кров до органів і тканин, а через 3–9 місяців функціонування легенів покращується на 10%, зникає або зменшується кашель, хрипи та інші проблеми з диханням. Протягом 5-15 років знижується ризик інсульту до рівня ризику людини, що не курить. Протягом 10 років приблизно вдвічі знижується ризик смерті від раку легень порівняно з ризиком у людей, що палять. Протягом 15 років знижується ризик серцево-судинних захворювань до рівня ризику людини, що не курить.

Більшість людей, що вживають тютюн, при отриманні інформації про небезпеку куріння, хочуть кинути палити. Але нікотин, що міститься в тютюнових виробах, викликає сильне звикання, і без допомоги у відмові від куріння успіху досягають лише 4% таких людей. Професійна допомога та фармакологічні засоби з доведеною ефективністю можуть більш ніж удвічі підвищити шанси на успішну відмову від тютюну.

Тож, якщо ви вирішили відмовитись від цієї пагубної звички, зверніться по допомогу до сімейного лікаря. Крім того, намагайтеся залучити до своєї трансформації якомога більше знайомих та друзів, щоби в разі потреби отримати підтримку.

Окрім того на офіційному веб-сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я з’явився віртуальний консультант з питань здоров’я S.A.R.A.H., готовий відповідати на ваші запитання восьми мовами у відео або текстовому форматі 24 години на добу, сім днів на тиждень. Він може надати вам корисні поради щодо боротьби зі стресом, правильного харчування, відмови від куріння звичайних або електронних сигарет, безпеки дорожнього руху, а також інформацію щодо інших питань, пов’язаних зі здоров’ям. Поспілкуватися з S.A.R.A.H. можна за посиланням: https://www.who.int/ru/campaigns/s-a-r-a-h

Пам’ятайте, що навіть найдовший шлях починається з першого кроку. Тож без вашого твердого наміру відмовитися від куріння змін не відбудеться.

 

 

 

Електронні сигарети шкодять вашому здоров’ю: не дайте солодким та фруктовим смакоароматичним добавкам збити себе з пантелику!

 

Продукти, що виділяються при використанні електронних сигарет, зазвичай містять нікотин та інші токсичні речовини, що завдають шкоди як користувачам, так і оточуючим їх людям, які зазнають вторинного впливу аерозолів. Встановлено, що деякі нібито безнікотинові вироби насправді містять нікотин.

Електронні системи доставки нікотину (ЕСДН), як і тютюнові вироби, несуть небезпеку для здоров’я. Рівень ризику, пов’язаного з використанням ЕСДН або тютюнових виробів, як правило, залежить від ряду факторів, зумовлених як особливостями виробу, так і індивідуальними характеристиками споживача. До таких факторів відносяться тип та характеристики виробу, спосіб, у тому числі частота, його використання, методи виробництва виробу, характер затяжок, використання виробу дітьми та підлітками, не схильними до куріння цигарок, вживання одночасно з іншими тютюновими виробами (подвійне або множинне використання), а також частка дітей та підлітків, які переходять на курильні вироби після експериментування з ЕСДН.

Згідно повідомлення Всесвітньої організації охорони здоров’я надходить все більше даних про те, що використання ЕСДН може супроводжуватися пошкодженням легеневої тканини. Використання електронних сигарет також пов’язували з випадками ушкодження легень у Сполучених Штатах. Це описується Центрами з контролю та профілактики захворювань США (ЦКПЗ) як «пошкодження легень, пов’язане з електронними сигаретами або вейпінгом» (EVALI). За даними низки недавніх досліджень, використання ЕСДН може підвищувати ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Вплив нікотину на організм вагітних жінок має негативні наслідки для здоров’я плода. Крім того, нікотин – речовина, що викликає сильну залежність та згубно впливає на розвиток головного мозку підлітків.

Виробники тютюнової продукції для залучення молоді до вживання їх товару використовують різноманітні маркетингові хитрощі, однією з яких є додавання ароматичних добавок. Тютюнові вироби, такі як бездимний та кальянний тютюн, пропонуються з різними фруктовими ароматичними добавками та підсолоджувачами, які можуть зробити їх більш привабливими для некурців та маскувати різкий смак тютюну. За даними дослідників, сьогодні на ринку існує понад 1500 ароматизаторів для електронних сигарет, включаючи ті, що приваблюють юних споживачів, наприклад, «солодка вата» та «мармеладні ведмедики». Реклама ароматизованих виробів підвищує їхню привабливість і підштовхує дітей та підлітків до того, щоб купити і спробувати нікотиновмісну продукцію. Окрім того, деякі компанії, пов’язані з виробництвом ЕСДН, для просування продукції з солодкими смакоароматичними добавками використовують знайомі та привабливі для дітей образи з мультфільмів, наприклад, єдинорогів тощо.

Підлітки більш схильні до того, щоб долучитися до вживання тютюну, якщо вони не обізнані про тактику, яку застосовують тютюнові та інші пов’язані з ними галузі промисловості з метою навмисного залучення молодих людей у вживання нікотинових та тютюнових виробів. Якщо підлітки не мають навичок та вмінь для рішучої відмови від вживання таких виробів, вони можуть погодитися спробувати їх, особливо якщо пропозиції надходять під тиском однолітків, під впливом реклами, стимулювання продажів та спонсорства тощо.

Останнім часом молодіжні групи у всьому світі активно працюють над тим, щоб викривати тактику тютюнової промисловості та пропагувати ефективні заходи боротьби проти тютюну, оберігаючи від нього себе та свої спільноти. Тож відмовимося від споживання тютюнових виробів та скажімо виробникам тютюну: «Наші легені – НЕ ПРОДАЮТЬСЯ!».