Ментальне здоров'я

02-05-2025

Комунікаційна кампанія «Ти як?»: піклування про ментальне здоров’я має стати щоденною звичкою кожного українця

Комунікаційна кампанія з підтримки ментального здоров’я розпочала діалог з українцями із запитання «Ти як?» і пропозицією відповіді самому собі у березні 2023 року. На початку великого діалогу було важливо закликати українців звернути увагу на свій внутрішній стан.

Так, запитання «Ти як?» звучало у різних проявах та на різних майданчиках: хтось дізнавався про нього з соціальних мереж, хтось дивився відео на телебаченні, чув ролики на радіо та бачив лаконічні білборди на вулицях рідного міста.

Згодом сторінка «Ти як?» «виросла» у велику онлайн-платформу https://howareu.com/, яка запропонувала українцям рекомендації від фахівців, гарячі лінії та сервіси для підтримки онлайн- й офлайн. Наразі платформа має аптечку психологічної самодопомоги з вправами, які мають доказову ефективність, зручні для виконання будь-де і будь-коли та займають зовсім трохи часу та багато інших корисних матеріалів.

Друга хвиля програми була присвячена простим, але з доказовою ефективністю технікам самодопомоги, а третя хвиля – піклуванню про ментальне здоров’я дітей та підлітків, матеріали якої розроблялися разом з експертами ЮНІСЕФ. Завантажити матеріали можна за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1qhJLZ7gYl4BqJwNEWajm9S_bqPDx4YGj 

Четверта хвиля кампанії взяла собі за фокус розкрити поняття ментального здоров’я через ілюстрації зі зрозумілими сюжетними лініями та короткими описами. Наприклад, ментальне здоров’я – це: 

  • розуміти власні емоції; 

  • піклуватися про себе;

  • займатись спортом;

  • знайти свій спосіб самодопомоги;

  • плакати, коли болить;

  • реалізувати свій потенціал;

  • баланс роботи та відпочинку.

Цикл картинок «Ментальне здоров’я – це…» спеціально для комунікаційної кампанії «Ти як?» створила українська ілюстраторка Ольга Дегтярьова. Завантажити ілюстрації можна за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1DIj3oxuamRNjc20vEGDpLuwm8TbeAnLa 

Потім розпочалась інтеграція послуги з ментального здоров’я на «первинку», яка стала компонентом пріоритетного проєкту МОЗ України у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я – ініціативи першої леді Олени Зеленської. Комунікаційний супровід реалізувався за підтримки ВООЗ, Уряду Канади, Міжнародного медичного корпусу. В рамках проєкту сімейні лікарі українських медичних закладів пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP та наразі можуть допомагати пацієнтам в питаннях, які стосуються ментального здоров’я.

Варто зазначити, що дедалі більше чоловіків і жінок, хлопців і дівчат, які боронили та боронять Україну, повертаються додому – хтось після виснажливих бойових дій, хтось після полону. Незалежно від віку – бойовий досвід із ними назавжди. Тож на онлан-платформі «Ти як?» розпочала життя тематична хвиля «Досвід ветеранів вартий поваги», яка розповідає як ветеранам та цивільним взаємодіяти один з одним.

Тематична хвиля «Будь другом. Собі теж» також є частиною комунікаційної кампанії «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров’я. Вона впроваджується в партнерстві з Координаційним центром з психічного здоров’я КМУ та МВС України за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.

З дитинства хлопчиків нерідко обмежують у прояві емоцій, формуючи стереотипи на кшталт «чоловіки не плачуть». Через ці установки у старшому віці хлопці та чоловіки уже самі забороняють собі природні реакції на стрес та переживання, аби зберегти образ сильного та безстрашного в очах суспільства. Кампанія «Будь другом. Собі теж» звертається до чоловіків із закликом осмислити власне ставлення до ментального здоров’я крізь призму чоловічої дружби. Адже часто чоловіки готові зробити для друзів значно більше, ніж для себе самих.

Загалом, Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» спрямована на розбудову якісної системи надання послуг у сфері психосоціальної підтримки та розвиток культури піклування про ментальне здоров’я. Для України це за суттю велика соціальна трансформація, яку не можна відкладати на «післяперемоги», адже стрес та знервованість стали буденністю для майже 80% українців. На онлайн-платформі «Ти як?» кожен українець може знайти корисні матеріали саме для себе.